Po ztrátě dalšího Keepstaru v systému 16AM-3 v Tenerifis, se pro Winter Coalition (WC) nevyvíjely příznivě ani následujicí konfrontace s Legacy koalicí.

Ve čtvrtek 20. září vše vygradovalo při konftontaci kolem I-HUBu v systému RUPT-9 v Immensea, staging systému WC. Pokud si chtěly udržet nějaké naděje na obrat ve válce, bylo nezbytné ho ubránit. To se jim však nepodařilo viz. battlereport.

Kromě jiného přišli zbytečně o 2 titány, které chtěli použít na „boson DD“, ale díky chybě jejich FC, byly mimo range čehokoliv, takže tam jen zbytečně zemřeli, kromě jiného pak přišli o 55 kapital lodí, flotilu bitevníků třídy Tempest a flotilu těžkých útočných křižníků typu Eagle. To bylo v AU timezoně.

Několik hodin na to, pak flotila TESTu reinfornula Sotyio Fraternity s výrobou titánů. A to byla, zdá se, poslední kapka pro Norause (leadera WC, byť oficiálně zabanovaného CCP za RMT, a neoficinálně hrajicího dál obcházejic ban). Ačkoliv Noraus sám je poměrně arogantní a proti TESTu vede z nějakých důvodů osobní vendetu, tak snaha ochránit vlastní lidi a nepřijít o výrobu titánů, která by dalším útokem TESTu na armor timer Sotyia mohla být ztracena, ho přivedla k dříve nemyslitelnému tahu.

Noraus kontaktoval Vilyho s žádosti o podmínky kapitulace. Ty byly následně stanoveny a potvrzeny z obou zůčastněných stran.

A tady jsou v plném znění:

Fraternity will

–       unanchor their structures in Immensea and Tenerefis, or offer to sell them to local parties at varying value based on reinforced mode, type and rigs. (alternatively, any structure can be transferred to test corporation UPVOTE and 50% Jita value of structure will be paid to that corporation)

–       self-destruct all ihubs and TCU’s in Immensea and Tenerefis. Within one week of deal start

–       Fraternity will pay an undisclosed sum in 1 parts to the Test Executor Corporation upvote, at the Start of the deal (this payment will be made in plex)

–       Fraternity will cease any contracts with cloaky campers they have for the duration of the NIP.

Legacy will provide

– A 6 month NIP covering structures and Sov and cloaky camping in all Fraternity space

 – Ceasation of all territorial aggression towards Fraternity in general

– Unanchor or Sell to Fraternity the 3-LY Astra, the IAS Fortizar and the O3-4 Astra.(edited)

Smoothing Period

– To facilitate sov and structure transfers in Immensea and Tenerefis no fraternity members will roam within tenerefis/immensea and harass transfers. Likewise if a fraternity member is coming into Tenerefis or Immensea it will be assumed he will doing sov related activities and Legacy will do our best to avoid harassment of these members. As well, no Legacy members will destroy fraternity cyno’s etc and will avoid camping the regional gates exiting the regions.

Clarification points.

-This NIP does not extend to XiX, but any attacks upon XiX will be viewed as attacks on Legacy for the moment and will be responded to in kind up to and including cessation of this deal. This includes their allies as well.

-Fraternity group includes The Therapists, Fraternity, Starchaser, Blades of grass, Lorde, Cyno Up and Destinies call.
-Legacy includes the 11 alliances in Legacy. TEST, Brave, Watchmen, TKLE, DV, DW, REQ, W4RP, Evictus, Rezeda, Boogeyman.

-The renter alliances in Feythabolis and Omist will be included in this NIP as a special entry.
 

The NIP will cover

–       Sov strucutres, (TCU/IHUB) no new structures will be attacked or placed in the Regions of Legacy space by Fraternity or by Legacy in the Sov space of Fraternity. No assistance will be given to any entity over timers relating sov timers in Fraternity space by Legacy and Legacy space by fraternity.

–       -Upwell strucures.(Citadels) no new structures will be attacked or placed in the Regions of Legacy space by Fraternity or by Legacy in the Sov space of Fraternity. No assistance will be given to any entity over timers relating to structures in Fraternity space by Legacy and Legacy space by fraternity.

–       Cloaky Camping, No cloaky camping will be done be either side against the other. There will obviously be individuals who will do it on their own, but once revealing who they are they will be reported and asked to leave by their leadership.

Vydrží smlouva v platnosti celých 6 měsíců a nebo ji někdo poruší?

Nechme se překvapit…