The Great Northern War

Velká severní válka je název pro bezprecedentní válčení, které zuřilo od 28.května 2004 do 10.12.2004. Šlo o první konflikt v EvE, který měl globální rozměr.
Napětí mezi některými korporacemi bylo vysoké dávno předtím, než padl první výstřel, ale málokdo dokázal předvídat rozsah nadcházejícího konfliktu. Počáteční jiskrou byla údajná pirátská činnost Cyberdine Industries (CDI) , která byla součástí Phoenix Alliance a neochota vedení PA vyloučit CDI z alliance.

Reikoku jako první vyhlásilo válku Phoenix Allianci 28. května 2004. Jericho Frakce rychle následovala 29. května 2004. Evolution použílo události jako záminky k útoku na Phoenix Allianci. 1. června 2004 byla Phoenix Alliance vyloučena z „Fade unie and Coalition of Deklein“ a Severní aliance smlouvy o bezpečnosti (NAST) a ve stejný den vyhlasíli PA válku. NORAD a UNICOR krátce poté vstoupil do války na straně NAST.
Vznikla tak Northern Coaliton of Allies (NCA) jejíž cílem bylo zničení Phoenix Alliance.
První bitvy se odehrály v systému P-FSQE ve Venalu a okolí a Phoenix Allianci se dařilo, postupem času, ale začala čím dál více systémů ztrácet. Hlavním bojištěm byl Tenal, Branch a Venal. Ale bojovalo se i v dalších 4 okolních regionech.
Vedení Phoenix Alliance se rozhodlo zmenšit bojiště a zaměřit se na napadaní nepřátel v jejich domovských regionech a stáhlo se kompletně z Venalu. Vyčlenily se korporace, které měly napadnout regiony Fade a Deklein. Mezitím uzavřela Phoenix Alliance pakt s Curse Alliance, která vstoupila do války na straně PA. Postupně s pomoci CA byly obsazeny některé systemy Fade Union and Coalition of Deklain, ale ne nadlouho.
Začátkem zimy 2004 byla válkou vyčerpaná PA na pokraji sil.
Válka skončila 10 prosince 2004 odchodem 9 korporací The Disinherited, Generals Of Destruction Syndicate, Quantum Industries, A99, DC1 koalice, North Star Networks, Oblivion Systems, Bladerunners, a StarLight Inc Evolution z Phoenix Alliance. Ta se krátce na to rozpadla.
Základ NCA se stal stavebním kamenem pro vznik nové alliance Band of Brothers v následujicím roce. Alliance, která měla zásadním způsobem ovlivnit tok dějin v EvE pro několik následujících let.
Video:
http://dl.eve-files.com/media/0612/RONA10.wmv

The April Incident

5. března 2006 vypukla v Pure Blind, Dekleinu a Tribute válka mezi G-Alliance a Imperial Republic of North na jedné straně a The Five a Forsaken Empire na druhé. Konflikt to nebyl nijak globální a mírně navrch měl IRON a G-Alliance, to se však mělo brzy změnit.
1. dubna 2006 zahájil zahájil BoB a jeho spojenci invazi na sever a oblehli systém EC-PR8 v Pure Blind, společně s ASCN (Ascendat Frontier) a AXE (Axiom Empire). Zničili nezávislou industriální korporaci Trust vyrábějící kapital lodě. Systém byl na víc jak týden uzavřen a obležený flotilou více jak 600 lodí.
Celý incident změnil kromě mapy (G alliance se rozpadla, IRON opustil Deklein) myšlení lidí. Do té doby se válčilo většinou pomocí roaming gangů kolem stovky lodí. Flotila 600 lodí byl blob, se kterým se nikdo dřív nesetkal a někteří leadeři alliancí si kladli otázku, jestli toto je budoucnost válek v EvE. A zda takovou budoucnost vůbec chtějí.
The April Incident znamenal záčátek blob warfare a následnou globalizaci EVE, což vyústilo ve vznik řady velkých politických uskupení. Mimo jiné to byl i impulz k vytvoření The Northern Coalition, která pak pod vedením nejdříve Dusk and Dawn a pozdeji Morsus Mihi hrála jednu z klíčových rolí v dalších událostech EvE.
Video:
http://go-dl1.eve-files.com/media/0606/ … 000bps.wmv

The Great War I

Mapa výchozí situace z července roku 2006

V létě roku 2006 byl BoB zapojen do války proti největší vojensko-průmyslové alianci, Ascendant Frontier. Tisíce spíše průmyslově laděných hráčů nebyli žádným partnerem pro dva tisíce hardcore pvp pilotů BoBu, a jejich obrovská říše se rychle začala rozpadat, jakmile piloti BoBu začali útok. Není těžké pochopit, proč BoB chtěl zaútočit na největší alianci ve hře: obrovské bohatství a vůdce aliance, Cyvvok, pilotoval první loď třídy Titan ve hře. Byla to obrovská monstra, která byla ceněna v reálném světě hotovostí zhruba 4000 liber. BoB si připsal první Titan kill a zpečetil tím osud aliance Ascendant Frontier.

S prvním killem titana byl BoB na koni a postupně se začal chovat jako římsko-stylizovaný imperialista. Podle klasické taktiky z historie, začal v dobytých územích instalovat svoje vazaly.V té době BoB opanoval nad osm regionů, a byla to největší říše, kterou kdy kdo v EvE vytvořil . Peníze proudily a BoB si získal pověst nejvíce efektivní bojové síly ve vesmíru EvE.

Zatímco vazalové vydělávali peníze a průmyslové korporace vyráběly lodě, armáda BoBu začala hledat jiný cíl. Mírné zpoždění při identifikaci bylo možná to, co dynamiku BoBu zastavilo. Zatímco BoB konzolidoval svoje zisky z porážky ASCN, na druhém konci vesmiru vznikl RedSwarm a rychle rostl.

V této rané fázi války, v létě roku 2006, hodně lidí bojovalo proti Rusům, a Red Aliance měla už v srpnu jen jeden systém C-J6. V srpnu „Aliance“ skládající se z deseti tisíc pilotů pod vedením Lokta Volterra systém obhlehla. Siege trval skoro měsíc a šlo o jakýsi virtuální Lenningrad. Druhý den obležení zahájila flotila asi 200 lodí Alliance včetně asi 40 dreadnoughtu útok na jednu stanici RA v systému. Fleet Commander RA UAxDeath s 30 battleshipami podnikl protiútok na Dreadnoughta ChowDowna Commandera Lokta Volterra a zničil ho. Do konce víkendu RA zničila 6 dreadnoughtů 6 carrierů a něco přes 100 battleship, výměnou za 22 vlastních battleship. Bitvy byly početně 6:1 až 10:1 v neprospěch Rusů. Přesto slavili triumf. Fleet Commander RA UAxDeath vzpomíná na C-J6 siege „Jeden měsíc. Žádná práce. Žádný spánek. Jen hra. Ale po několika dnech jsme určitě pochopili, že jsme měli šanci vyhrát.“ Dodnes kolují pověsti o hráčích, kteří hráli 40 hodin bez spánku na více účtech, aby C-J6 ubránili. Po měsíci bojů, které po prvních dnech a porážkách Alliance nabraly charakter spíš skirmishů, než seriozní invaze, se Lokta Voltera a její spojenci stáhli. Argumentovali příliš vysokými ztrátami a tím, že lagy a disconnecty příliš znevyhodňují jejich velký blob.

Od tohoto bodu Red Aliance získala setrvačnost nezastavitelné armády. Koalice vytvořená, ke zničení Red Aliance selhala, a tvrdí a pracovití Rusové mohli vydělávat na této skutečnosti. Po několika kolech rozsáhlých rozhovorů, kterou iniciovala skupina ruských velitelů, se k nim připojil GoonSwarm. Obě aliance rychle rostly, a zároveň podepsaly pakt s novými spojenci jako Against All Authorithes. Alliance, které se dříve proti RedSwarmu spojily , předěvším Veritas Immortalis and Lokta Volterra, tradiční spojenci BoBu, začínaly upadat. Začátkem zimy 2006 byl RedSwarm k nezastavení, cenné stanice a systémy byly získávany každý týden. Možná, že kdyby BoB zasáhl v tomto bodě, a připojil se k boji pak RedSwarm mohl být odražen.
Nakonec RedSwarm začal zasahovat na území BoBu na hranici původní ASCN a vrchní velitelství rozhodlo, že nastal čas, aby plně zapojili. Vládci EvE zahájili masivní útok na RedSwarm v řadě systémů a válka byla v plném proudu.

Konflikt, který následoval vtáhl do boje další aliance, a vytvořil velkou koalici proti dříve neporazitelné říši BoBu. BoB býl viděn jako arogantní zlo a hráčům stálo za to bojovat proti nim jen proto, že byli v postavení moci. Na vrcholu války byl více než polovina hráčů PvP spojená ve válce proti Band of Brothers. Chvíli to vypadalo, že válka může dopadnout jakkoliv. Severní aliance v čele s mocnými „D2“ Dusk and Dawn otevřěla válku proti BoBu na druhé frontě v průběhu jara 2007, a měly velké ztráty. BoB zničil jejich titana a zahnal je zpět. Až v posledních měsících války se severní alliance vrátily a začaly zabírat území od válkou vyčerpáného BoBu . RedSwarm vyvíjel tlak, a stanice začaly postupně padat. Modrá barva BoBu začínala mizet z mapy.Globálnost konfliktu nejlépe vystihuje mapa (na mapě modrá barva vs zelená+červená).

Tristan Day, jeden z nejzkušenějších velitelů BoBu, uvedl, že to byl politický „Goldrush“, všechni významnní hráči se sjednocovali proti naší alianci. Nejvíc to bylo vidět na třetí frontě, na které se válka odehrávala, EvE fóru. Něpřítel mého nepřítele je můj přítel, to byla mantra těchto dnů“ řekl. „Jsou tam lidé proti nám, kteří se opravdu nemají rádi navzájem. Propaganda, argumenty, trolling, a obecně šílenství viděl u hráčů, kteří boji na „třetí frontě“ věnovali min. stejné úsilí, jako válce proti BoBu ve hrě samotné.

Bylo fascinující sledovat, jak válka v EvE kopíruje události z dějit reálného světa. BoB rychle instaloval na nově zabraná uzemí vazaly a rentery, klasická strategie na vybudování impería, používaná v realném světe po staletí. A Redswarm si tuto strategii taky velmi rychle osvojil.

A byla to další paralela z historie reálného světa, která určila chod dalších událostí. Civilní válka, jak ji známe z dějin od válek řeckých států po Francouzskou revoluci. O Vánocích 2007 přišel BoB o svého největšího spojence, obrovské konsorcium nájemných pilotů známých pod názvem Mercenary Coalition, když tito prohlásili za svoje vlastnictví region Period Basis, druhý domov BoBu a svoje rebelské imperíum pojmenovali Tortuga viz. video.
https://www.youtube.com/watch?v=iYEaPLCCIrY

V lednu 2008 už BoB bránil poslední region Delve a modrá barva z mapy téměř úplně zmizela.

Naštěstí slepenec alliancí jejichž jediným tmelícím prvkem byla nenávist vůči BoBu s rostoucími ztrátami ztrácel motivaci a řada z nich považovala rozbití impéria BoBu a jeho ztrátu kontroly nad 7-8 regiony za dovršenou. Po sestřelu titána Red Alliance se postupně začali všichni stahovat a BoB do začátku jara 2008 obnovil svoji plnou kontrolu nad regiony Delve a Querious.

Poslední kdo opustil jih byl Goonswarm a samotná Tortuga pak neměla šanci proti BoBu a po několika prohraných bitvách se Tortuga rozpadla a BoB obnovil i kontrolu nad Period Basis.

Tím Great War I skončila.

 

The MAX DAMAGE Campaign

Výsledky Great War I vedly k tomu, že vedení BoBu zavrhlo doktrínu totálního ovladnutí vesmíru EvE a zaměřilo se na napáchaní co největších škod.

Akce se začala připravovat už na jaře 2008 a oficiálně začala v červenci 2008 přesunem asi tísicovky lodí a více jak 300 kapital lodí na sever.

Mapa výchozí situace

BoB nejdřív udeřil na Imperial Republic of North (IRON) v Dekleinu a Red Allianci v Pure Blind. Jejich obrana rychle zkolabovala. Prakticky za 34 dní kampaně byly obsazeny 2 regiony. Do zabranych regionu už BoB instaloval pety podle novych pravidel. Nechtěl už pravidelné platby, ale nechal si vyplatit obrovskou částku za převzetí předem a další rentu už nevyžadoval. Tak se do Dekleinu dostala např. alliance Goodfellas.

BoB se po té přesunul do Obe ve Forge a zahájil ofenzívu proti Morsus Mihi. Po težkých ztrátách nakonec uzmul MM jeden systém ve kterém ale nebylo nic užitešného, žádná stanice, žádný rozumný měsíc na těžbu. Vedení BoBu to i tak považovalo za vítězství a zkusilo překvapivým útokem zaútočit na D7-ZAC systém. Pro BoB to skončilo katastrofou a nově zkusil najít nové spojence a útočit koordinovaně. Společně s Triumvirate, tak zkusili postupně napadnout MM v IMK a 15W-GC bez úspěchu a s obrovkými ztrátami. Poslední velá bitva na severu v E-OGL4 znamenala pro BoB ztrátu téměr 100 capital lodí a celou mizerii umocnila ztrata titana v Obe.
Druhého v kratké době za sebou.
http://www.eve-razor.com/killboard/?a=k … _id=100727
http://www.eve-razor.com/killboard/?a=k … _id=101647

V několika dalších menších střetech pak BoB přišel o zbytky capital fleety a vedeni BoBu uznalo porážku a stáhlo se na jih.

Northern Coaliton zahájila ofenzívu proti vazalům BoBu, a během podzimu převzala kontrolu nad ztracenými regiony zpět.IRON osidlil nově Pure Blind, Deklein převzala Tau Ceti Federation.

The Great War II

Válka oficiálně začala v listopadu 2008 po tom co AAA společně s BoBem napadli Goonswarm v regionech Detorid a Feythabolis . Co se délky bojů týká, tak se nemohla s Great War I rovnat, ovšem totp hravě dorovnovála v jiných aspektech. Šlo do té doby o nějvětší konflikt, přímo se ho učástnilo přes 30000 pilotů a svojí intenzitou a mírou zničeného majetku překonal všechny dosavadní války.

V počátečních fázích morálka Goonů byla vysoko a bránili s velkou intenzitou. V průběhu dalších měsíců však morálka začala upadat a nebýt pomoci Northern Coalition min. jedna fronta by se jim zhroutila. Nejvíce Goonům pomáhala Tau Ceti Federation, ale menší subcapital fleety poskytly i další alliance. Do února 2009 válka probíhala dost staticky i když AAA a BoB měli převahu a systém po systemu z impéria Goonswarmu na jihu odkrajovali.

To se však mělo brzy změnit. Hlavní postavou na scéně se stala postava Haargoth Agamar. Postava s jménem Harkani se přidala k IGNE, jedné z korporací Goonswarmu. Security check alliance však odhalil přítomnost z jedné jeho postav patřící k nepřátelské allianci a měl být vyhozen, když v tom vyrukoval s bombou největšího kalibru. Člověk který hrál Harkani byl také Haargoth Agamar, director z jedné korporací BoBu, Black Nova Corporation. A v desiluzi z vnitřní politiky BoBu a v entuziasmu z kontrastu jaký viděl u Goonů se rozhodl BoB zradit. Nejdříve plánoval jen vykrádst korporaci, ale postupem času šla jeho představivost dál a dál.

Plán uzrál 4. února 2009, kdy Haargoth Agamar výházel z Band of Brothers (Black Nova Corp byla executer corp) všechny korporace a po té allianci předal Dariusi Johnsonovi, leadrovi Goonswarmu a z BoBu se stala alliance pro alty Goonu. BoB během dne přišel o všechny sov3 a sov4 systémy, které jim zaručovaly ochranu Delve, Querious a Period Basis, ale také o svou identitu.

5. února začala invaze do Delve, Gooni přes systém 319, Northern Coalition UHKL a Pandemic Legion přes G-TT. Byly to NPC systémy se stanicí a každá alliance tam nejdříve dopravila titana a přes jeho jump bridge posílala celé fleety rovnou na bojiště.
Původní korporace BoBu se zformovaly pod názvem Kenzoku, což byla původně jejich alliance pro alty, 6. února 2009.

Aby invaze proběhla co nejrychleji bylo Delve rozděleno do 3 sektorů a bojovalo se na více frontách současně. Nejdůležitějsí boje však probíhaly v systému J-LPX7, kde se bojovalo nepřetržitě několik dnů. V tomto pro Kenzoku strategicky důležitém systému byla dislokovaná výroba supercapital lodí BoBu a v mnoha Capital Ships Assembly Arrays běžela výroba několika titánů a mothership již po několik týdnů.
Bitva probíhala nejintenzivněji prvních 5 hodin, kdy bylo zničeno na obou stranách několik set lodí, ale obě strany pomocí titanů přisouvali nové a nové posily a po 5 hodinách nebylo vůbec jasné kdo má navrch i když kolem byly stovky vraků lodí.
Po několika dnech Kenzoku vyčerpalo svoji zásobu lodí a což vyustílo ve zničení několika Capital Ships Assembly Arrays včetně lodí vyráběných uvnitř. Kenzoku přiznalo ztrátu několika titánů těsně před dokončením a projevilo se to hrubě na jejich morálce. To nejhorší, ale mělo teprve přijít.

12. února bitva o J-LPX7 pokračovala a Kenzoku ztrácelo a bylo připraveno ustoupit, pilot jedné mothershipy omylem místo na cyno nawarpoval na star gate. NC morthershipu hotdropnulo a BoB poslal 10 carrieru, aby nebohou mothershipu zachranili. Kenzoku ztratilo mothershipu i 10 carrieru, celkově bylo zničeno ten den přes tisíc jejich lodí.

http://www.eve-razor.com/killboard/?a=k … _id=137232

Pár hodin na to se Kenzoku zkusilo znovu zformovat a zkusit zachránit poslední supercapital lodě ve výrobě v systému 8WA. SirMolle udělal chybu a omylem si udělal cyno k POSu, který měl během několika minut končit reinforced mod a kde čekala flotila NC, aby jeho existenci dovršila. Molleho Avatar neměl šanci a byla to Molleho čtvrtá ztráta titana v kariéře.
Celkově ten den demoralizované Kenzoku pak udělalo největší chybu v průběhu celé války.

Kapital fleeta se supportem dostala po ztrátách 12. února rozkaz se odlogovat v systému PR-8. Northern Coaliton systém oblehla několika stovkami lodí a neprodyšně ho uzavřela gate campy. Kolem stanice byly vztyčeny desitky warp disruptor fields a nebylo z ní uníku. Blokáda systému trvala více, jak měsíc 24h/7d. A tak začala oprace „Great Purge“.

Northern Coaliton začala „čistit“ Delve on infrastruktury Kenzoku. První den padlo 15 POSů a postupně se číslo zvyšovalo, po 17.únoru to bylo už padesát POSů denně. Intenzita siegů byla tak velká že během několika dnů došlo stroncium i na Jitě (pozn. stronciu -palivo pro siege mod capital lodí).

Z flotilou uvězněnou v pasti nemohlo Kenzoku moc dělat, jediný odpor Northern Coaliton kladla AAA, která se snažila několikrát neúspěšne blokádu prolomit. 23. února bylo všech 20 outpostů v Delve obsazeno Goony a ničení POSů pak pokračovalo ještě další 3 týdny.

Zlom přišel 13. března, když AAA + Stain wagon + Red Overlords konečně prolomili blokádu PR-8 a osvobodili kapital flotilu Kenzoku. Povzbuzeni úspěchem spojenců začali Kenzoku pomýšlet na získání ztracených systému zpět.

V období od 13. března do 4. dubna ziskalo Kenzoku zpet několik klíčových outpostů v Querious, především pak systém 49- s dvěma R64 měsíci.

4. dubna zahájilo Kenzoku protiofenzívu a začalo ničit POSy Northern Coaliton v okolí 49-. Morálka pilotů NC byla čím dál slabší a nemohli najít proti Kenzoku vhodnou taktiku, pokud by se nic nestalo, bylo by jasné že NC během pár týdnů vykrvácí.

Vedení NC si všimlo vysoké vysoké participace na bojích v Querious ze strany vazalů Kenzoku sídlícíh v Period Basis, jejichž infrastruktura byla válkou takřka nedotknutá a rozhodlo se další kroky směřovat tam.

15. dubna vypukla ofenzíva proti alliancim Executive Outcomers, The Beachboys a Destructive Invfluence v Period Basis s cílem zabrat jejich R64 měsíce a odříznout je od příjmů. Razor, Kia Alliance a Zenith Afinity během 10 dnů Period Basis obsadili az na prostor, který drzeli Executive Outcomers.

26. dubna až 3. května probíhala bitva o outpost H74, která skončila pro Kenzoku neúspěchem, tou dobou už většina systému Goonů v okolí měla sov3 a sov4, která jím zaručovala ochranu cynojammerů. Pro Kenzoku tak bylo hodně težké ničení POSů, protože kapital lodě nemohli použít a cyno jammery nebyli schopni zničit bez pomocí AAA+Red Overlords a Stainu.

SirMolle proto přišel s taktikou spamování POSů. Šlo o to, že pokud vlastník neměl v systému nejvíce POSů, tak přišel o Sov3, bez které nefungovaly cyno jammery. Proti spamu POSů šlo bojovat buď ničením nepřátelských, což vzhledem k počtu jejich HP a reinforced modu bylo na dlouho, nebo přistavět více POSů do systému než má soupeř. Z války bojových pilotů se tak staly závody logistických teamů ve výstabě POSů. Stavba jednoho s nějakou min. obranou je min.8 hodin a logistické teamy na obou stranách dostávaly zabrat. Nicméně taktika fungovala a Kenzoku takto získalo několik systéml zpět, včetně několika R64 měsíců.

Mezitím Executive Outcomers dostali od Kenzoku příkaz přestat bránit Period Basis a stáhnout se do Querious. Zenith Afinity , Razor a KIA tak posíli frontu v Querious na straně NC. V přůběhu května se bojovalo především v okolí systémů 3BK a 49U. NC se několikrát neúspěšně pokusilo systémy ovládnout. Po té poučili, přerušili obléhání a místo toho se rozhodli zničit cca 120 posledních POSů Kenzoku a jejich vazalů.

Poslední fáze války začala debaklem Kenzoku při posledním pokusu o ofenzívu a obsazení H74 systému 4. června 2009. Následně Kenzoku přišlo o svůj předposlední outpost v 3BK a jejich existence v nule se zredukovala na jeden jediný systém 49-U6U. 14. června zahájíla NC poslední ofenzívu v téhle válce, při které byly zničené všechny POSy Kenzoku v 49-U6U, až na jeden, který byl v reinforced modu a poskytoval útočište titánům Kenzoku. Reinforced mod měl skončit 16. června pozdě večer.

16. června 2009 v 15:00 eve time vydalo vedení Kenzoku příkaz k okamžité evakuaci ze systému. Tím válka skončila a Kenzoku se pak v následujících týdnech úplně rozpadlo.